MATURA DWUJĘZYCZNA

MATURA POLSKA I DWUJĘZYCZNA

MATURA DWUJĘZYCZNA
Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I HISTORII

Technikum ekonomiczno-prawne jest szkołą dzienną dla młodzieży po gimnazjum. Trwa 4 lata z możliwością zdania matury polskiej i dwujęzycznej.
Uczeń realizuje 8 godzin języka angielskiego ogólnego oraz 4 godziny języka angielskiego zawodowego
Na maturze dwujęzycznej obowiązkowe są egzaminy z trzech przedmiotów: języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz trzeciego przedmiotu wybranego spośród następujących: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, filozofia, łacina, informatyka). Jeśli któryś spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, matematyka był nauczany w języku obcym, to obowiązkowo dostaje się dodatkowy arkusz w tym języku.
Dodatkowo można zdawać egzamin z jednego, dwóch lub trzech przedmiotów. Do wyboru: język obcy nowożytny (inny niż obowiązkowy, w części ustnej i pisemnej), przedmioty z grupy: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, filozofia, łacina, informatyka. Jeśli któryś spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, matematyka był nauczany w języku obcym, to można pisać dodatkowy arkusz w tym języku.Ponadto uczeń zdaje egzamin zawodowy oraz specjalizację.

przedmioty dwujęzyczne

  • język angielski
  • historia
  • wiedza o społeczeństwie

Program matury dwujęzycznej zawiera w sobie wszystkie komponenty standardowej polskiej matury – egzamin maturalny jest identyczny z egzaminem zdawanym przez maturzystów w całej Polsce. Jest jednak między nimi mała różnica – absolwenci klas dwujęzycznych zobowiązani są do zdawania dodatkowej części pisemnego egzaminu z wybranego przedmiotu (jest to trzeci arkusz egzaminacyjny) w języku angielskim.
Istotną różnicę stanowi poziom języka angielskiego, wybranego przez ucznia klasy dwujęzycznej jako zdawany na maturze przedmiot obowiązkowy. Jest to „poziom dwujęzyczny”, znacznie wyższy od poziomu rozszerzonego zarówno w zakresie egzaminu ustnego, jak i pisemnego.